עשייה חינוכית מתוך בית המדרש

ייחודה של תכנית תמיר היא הלימוד המשמעותי בבית המדרש, לימוד הבונה את האישיות ומפרה את החיים. אנו מעוניינים לבנות קומה נוספת בה העולם הפנימי של האדם יפרה ובינה את העולם החיצוני.

הרב מניטו מסביר שתכלית האדם בעולם היא היכולת להוציא לפועל את העולם הפנימי, את הנקודה האלוקית שלי ולהיפגש עם הנקודה האלוקית של האחר- "ואהבת לרעך כמוך , אני ה'".

בשביל לעשות זאת באופן ראוי, יש צורך לפתח ולבנות את היכולת הזו. בדומה לעבודת המידות גם היכולת הנפשית של להוציא לפועל את העולם הפנימי דורש השקעה, פיתוח ובניה! באופן עמוק נראה שזה גם הקשר שבין אמונה לאומנות, היכולת שלנו להאמין קשורה ליכולת שלנו לאמן את הנפש ולעצב את העולם באופן אומנותי מתוך חיבור זה.

עקרונות תוכנית המחנכים כוללת פיתוח של ארבע עקרונות שיש לפתח אצל כל אדם:

א. אמון ואמונה בתלמיד.

ב. יכולת הכלה של התלמיד ובעיקר של אותם חלקים שהוא צריך לבנות ולקדם אותם.

ג. לראות את הטוב באחר ולחזק אותו.

ד. עד אחרון התלמידים – להילחם על כל אחד.

היכולת לגלות את העולם הפנימי שלי ואת בית המדרש בחיים מצריכה לשלב בין בית המדרש ובין המציאות שמחוץ לבית המדרש –

התכנית כוללת שלשה חלקים

א. לימוד בבית המדרש – לימוד או ביסודות הגמ' או לימודי הלכה.

ב. לימודים אקדמאים של לימודי תואר ראשון בחינוך ותעודת הוראה בחינוך מיוחד ובתוש"ע.

ג. עשייה קהילתית במקיפים הדתיים באזור הצפון, הובלה ובניה של קבוצת נערים בגיל תיכון לאורך שלש שנים.

השילוב והקושי לשלב בין שלשת החלקים מחייב מצד אחד משמעת עצמית אישית יחד עם התמודדות אמיתית עם חיבור לתורה , עד כמה אני דבק ומחובר ללימוד תורה ועד כמה אני נפגש עם התורה גם בעולם העשייה שלי ולא רק

  בבית המדרש ואין ספק שהתמודדות היא הגורם המצמיח שיאפשר לכל אחד לעסוק בעשייה חינוכית מתוך בית המדרש. למי התכנית מיועדת ומי אוכלוסיית היעד שאנו מכוונים אליה 


התכנית מיועדת לחברה עם רקע של שנה שנתיים בישיבה , יש לראות איך רואים בשלות של בעלי תשובה שלא למדו מסודר הרבה שנים.

משמעת עצמית - מאחר שהתכנית דורשת עבודה גם בבית מדרש וגם עשיה קהילתית יש לראות יכולת של משמעת עצמית לעשות טוב את כל החלקים , אנו מבינים מנסיונו שיש תקופת התחלה עד שמתרגלים לעניין .

כשרון אישי להיות מחנך- השאלה הקשה היא לדעת לנבע מראש את הכישרון והיכולת להיות מחנך , מאחר שאנו מבינים שמטרת התכנית לפתח את החניכים להיות מחנכים ולא כל אחד כבר יודע לממש את הכישרון אך בחור ללא כל כריזמה ויכולת הובלה יהיה לו קשה מאוד להצליח.

התכנית מיועדת לנשואים ורווקים ,